Home   |   Contact Us   |   Login
LATEST NEWS Admission Enquiry Help Line Number : 8826412509           Registration open for classes Pre-Nur to IX & XI for academic session 2020-21. Click Here For Registration.
FACULTY

It has been well said “A dedicated and sincere faculty is the foundation stone for the proper functioning of a school”. Faculty at Vidya Mandir is:-
F - Fabulous
A - Accessible
C - Capable
U - Unique
L - Loyal
T - Tolerant
Y - Young

VMPS is proud to have a team of sincere, dedicated and self motivated faculty. They explore the limitless potential of young minds by imparting education with love, devotion and creative means. Their focus is always on the all round development of the students and to prepare them for tomorrow’s competitive world. VMPS faculty works on 3D’s formula :

“Determination, Dedication and Devotion”

FACULTY LIST OF SENIOR WING (XI-XII)

S.NO NAME DESIGNATION
1 ANITA CHOPRA PGT-COMMERCE-SUPERVISOR
2 SARVESH GUPTA PGT-SCIENCE-SUPERVISOR
3 DEEPIKA JAIN PGT-ACADEMIC-COORDINATOR
4 ANJALI GUPTA PGT-LIBRARY-INCHARGE
5 DINESH NAGPAL PGT-MATHS
6 NAVEEN PATHAK PGT-MATHS
7 MANOJ KUMAR JHA PGT-MATHS
8 SANGEETA SHARMA PGT-MATHS
9 SHWETA CHOPRA PGT-MATHS
10 RENU MALIK PGT-MATHS
11 POOJA AHUJA PGT-CHEMISTRY
12 SHILPA GAWALI PGT-CHEMISTRY
13 SHIVANI WADHWA PGT-CHEMISTRY
14 YOGITA PGT-CHEMISTRY
15 SHIKHA TYAGI PGT-PHYSICS
16 KAVITA ARORA PGT-PHYSICS
17 SAKSHI GANDHI BAJAJ PGT-PHYSICS
18 PREETI PGT-PHYSICS
19 PRACHI KHARE PGT-BIOLOGY
20 MANISHA PGT-BIOLOGY
21 TEENA KHANNA PGT-ACCOUNTANCY
22 GURVINDER KAUR PGT-ACCOUNTANCY
23 NEEMA BISHT PGT-COMMERCE
24 ARTI MUNJAL PGT-BUSINESS_STUDIES
25 ROSHNI SHARMA PGT-ECONOMICS
26 RAJNI SHARMA PGT-ECONOMICS
27 CHEENA BANGA PGT-COMMERCE
28 SUMIT SAHNI PGT-ECONOMICS
29 GARIMA ARORA PGT-ENGLISH
30 INDU KAUSHIK PGT-ENGLISH
31 POONAM RANA PGT-ENGLISH
32 POOJA POKHRIYAL PGT-ENGLISH
33 SHASHI PANDEY PGT-ENGLISH
34 RAJESH RANA PGT-PHYSICAL EDUCATION
35 VINITA MUNJAL PGT-PHYSICAL EDUCATION
36 JYOTI VERMA PGT-LIBRARIAN
37 SONAL KATHURIA PGT-COMPUTER SCIENCE
38 MONICA BHATIA PGT-COMMERCE
39 ANJU SHARMA PGT-ENGLISH
40 ANITA MISHRA PGT-PHYSICAL EDUCATION
41 MAHIMA PGT-CHEMISTRY
42 SIMRAN PREET KAUR MONGIA PGT-COMMERCE

FACULTY LIST OF MIDDLE WING (IX-X)

S.NO NAME DESIGNATION
1 RAJESH ARORA TGT-HINDI
2 SURESH BATRA TGT-HINDI
3 SAROJ KHATTER TGT-HINDI
4 NOORI BHATIA TGT-MATHS
5 DEEPA PANWAR PGT-MATHS
6 PREETI PGT-MATHS
7 Bhavna Pathania TGT-Science
8 VAISHALI ARORA TGT-SCIENCE
9 SHWETA BHARDWAJ TGT-SCIENCE
10 SEEMA SHARMA TGT-SCIENCE
11 MONICA DEVGUN TGT-SOCIAL SCIENCE
12 SUNIL GAUR TGT-MATHS
13 MONIKA GUDWANI TGT-SOCIAL SCIENCE
14 ANJULIKA TYAGI TGT-ENGLISH
15 MEETU PIPLANI TGT-ENGLISH
16 HINA TGT-SCIENCE
17 RAM KISHORE TGT-SOCIAL SCIENCE
18 GEETA MADAAN TGT-ENGLISH
19 RAMANDEEP KAUR TGT-SCIENCE
20 VANDANA AVASTHI TGT-BIOLOGY

FACULTY LIST OF MIDDLE WING (VI-VIII)

S.NO NAME DESIGNATION
1 Sharandeep Kaur TGT-SUPERVISOR
2 Sakshi Goyal TGT-ENGLISH
3 Kawaljeet TGT-ENGLISH
4 SACHIDANAND SINGH TGT-MATHS
5 NEHA BATRA TGT-MATHS
6 Sunita Bansal TGT-LIBRARIAN
7 SAROJ TGT-HINDI
8 ANITA SHARMA TGT-SOCIAL SCIENCE
9 MADHU GARG TGT-SANSKRIT
10 RAKESH KUMAR TGT-HINDI
11 Sarika Sehgal TGT-SCIENCE
12 MEENAKSHI TGT-COMPUTER
13 TARUNA PAHUJA TGT-COMPUTER
14 Sapna TGT- ART
15 Kavita Rani TGT-MATHS
16 NEETU GULATI TGT-SOCIAL STUDIES
17 VANDANA GUPTA TGT-SANSKRIT
18 ANJALI TGT-SCIENCE
19 PAYAL SALUJA TGT-MATHS
20 PALLAVI NAUDIYAL TGT-SCIENCE
21 Monika Bhaskar TGT-ENGLISH
22 PERNIKA TGT-MATHS
23 MEENAKSHI CHOUBEY TGT-MUSIC
24 ANITA MANN TGT-HINDI
25 KOMAL LAMBA TGT-COMPUTER
26 SAKSHI UPPAL TGT-SCIENCE
27 SUNITA TGT-SOCIAL STUDIES
28 DIVYA TGT-SANSKRIT
29 PREETI TGT-SOCIAL STUDIES
30 DEEPIKA TGT-MATHS
31 LIPIKA TGT-ENGLISH
32 REENA COUNSELLOR
33 TANYA TGT-MUSIC
34 ANEESH TGT-ENGLISH
35 JYOTI TGT-SST
36 POONAM PILLAI TGT-COMPUTER
37 KAMLA TGT-PTI

FACULTY LIST OF PRIMARY WING

S.NO NAME DESIGNATION
1 Garima Sharma Supervisor
2 Monica Grover PRT-English
3 Kusum Malik PRT-Hindi
4 Sunita Dubey PRT-Maths
5 Sunita Jha PRT-English
6 Aruna PRT-English
7 P. Batra PRT-Science
8 Babita PRT-Social Science
9 Manju Gupta PRT-Hindi
10 Deepshikha Katoch PRT-Science
11 Nidhi Soni PRT-Social Science
12 Savita Verma PRT-Science
13 Swapan PRT-Music
14 Aarti PTI
15 Poonam Nangia PRT-English
16 Bhawana P. PRT-Science
17 Bharti R. PRT-Hindi
18 Anshika PRT-Computer
19 Kiran PRT-Hindi
20 Yukti Virmani PRT-English
21 Sarita Sharma PRT-Art
22 Bharti Gupta PRT-COMPUTER
23 NUTAN PRT-ENGLISH
24 Jyoti PRT-ENGLISH
25 Kanika PRT-Maths
26 Shashi Mehndiratta PRT-Maths
27 Bhawna Gupta PRT-Science
28 Heena PRT-English
29 Nidhi Bakshi PRT-Social Science
30 Monika Sharma PRT-Maths
31 Bharti Sharma PTI
32 Shalini PRT-Computer
33 Monika Kalara PRT-Maths
34 Pinki Mehta Dance
35 Akanksha PRT-Hindi
36 Diksha PRT-Maths

FACULTY LIST OF PRE-PRIMARY WING

S.NO NAME DESIGNATION
1 Mrs. SHALLY MALHOTRA Supervisor
2 Ms. MONIKA SOOD Academic Co-ordinator (Pre-Primary)
3 Mrs. HUNNY NAGPAL Pre-Primary Teacher (All Subjects Class - Pre-Nursery)
4 Mrs. MANSI Pre-Primary Teacher (All Subjects Class - Pre-Nursery)
5 Mrs. POOJA KAPOOR Pre-Primary Teacher (All Subjects Class - Nursery)
6 Mrs. POOJA Verma Pre-Primary Teacher (All Subjects Class - Nursery)
7 Mrs. GEETIKA Pre-Primary Teacher (All Subjects Class - Nursery)
8 Mrs. SWEETI BHATIA Pre-Primary Teacher (All Subjects Class - Nursery)
9 Mrs. ASHIMA Pre-Primary Teacher (All Subjects Class - Nursery)
10 Mrs. NEETU VERMA Pre-Primary Teacher (All Subjects Class - K.G.)
11 Mrs. SONIA DUA Pre-Primary Teacher (All Subjects Class - K.G.)
12 Ms. SURBHI AHUJA ADLAKHA Pre-Primary Teacher (All Subjects Class - K.G.)
13 Mrs. SHILPI MAJI Pre-Primary Teacher (All Subjects Class - K.G.)
14 Mrs. RITIKA Pre-Primary Teacher (All Subjects Class - K.G.)
15 Mrs. POONAM MALIK Pre-Primary Teacher (All Subjects Class - K.G.)
16 Mrs. MONIKA SHARMA Pre-Primary Teacher (All Subjects Class - K.G.)
17 Mrs. MANPREET KAUR Pre-Primary Teacher (All Subjects Class - I)
18 Mrs. SHALINI PANDEY Pre-Primary Teacher (All Subjects Class - I)
19 Ms. SHEENAM BHATIA Pre-Primary Teacher (All Subjects Class - I)
20 Ms. SHILPA Pre-Primary Teacher (All Subjects Class - I)
21 Mrs.SHAVETA KOHLI Pre-Primary Teacher (All Subjects Class - I)
22 Mrs. PARUL SHARMA Pre-Primary Teacher (All Subjects Class - I)
23 Mrs. Disha Soni Pre-Primary Teacher (All Subjects Class - I)
24 Ms. ANKITA SINGH Pre-Primary Teacher (All Subjects Class - II)
25 Mrs. SUCHISMITA Pre-Primary Teacher (All Subjects Class - II)
26 Mrs. GEETU ARORA Pre-Primary Teacher (All Subjects Class - II)
27 Ms. JYOTSNA ARORA Pre-Primary Teacher (All Subjects Class - II)
28 Mrs. HARSH GANDHI Pre-Primary Teacher (All Subjects Class - II)
29 Mrs. KANIKA KAPOOR Pre-Primary Teacher (All Subjects Class - II)
30 Mrs. RITU Pre-Primary Teacher (All Subjects Class - II)
31 Ms. Neha Bharaj Pre-Primary Teacher (All Subjects Class - II)
32 Mrs. SAKSHI AGGARWAL Pre-Primary Teacher (Computer Teacher Class - K.G. to II)
33 Mrs. SHIKHA SHARMA Pre-Primary Teacher (PTI)
34 Mrs. SWEETY SHARMA Pre-Primary Teacher (Activity Teacher Class - K.G.)
35 Mrs. VARUNA JAIN Pre-Primary Teacher (G.K. & Drawing Class - II)
36 Ms. JYOTI VERMA Pre-Primary Teacher (G.K. & Drawing Class - I)
37 Ms. DAVENDER Pre-Primary Teacher (EVS & Drawing Class-Nursery)
38 Ms. SWATI Pre-Primary Teacher (Language Teacher Class - I & II)
39 Mrs. MONIKA LUTHRA Pre-Primary Teacher (Computer Teacher Class - K.G. to II)
40 Mrs. TOMALI ROY Pre-Primary Teacher (Activity Teacher Class - Pre-Nur to II)
41 Ms. KIRTI SHARMA Games Teacher
42 Mr. JITENDER Pre-Primary Teacher (PTI)